Atrakcje regionu

Atrakcje w Szczawnicy

 Jak przystało na stolice Pienin, Szczawnica oferuje największą liczbę dla przyjeżdżających kuracjuszy, turystów i rodzin z dziećmi. Atrakcje w Szczawnicy to nie tylko góry i piękne widoki, w mieście często odbywają się imprezy kulturalne i występy zespołów regionalnych. Zwiedzając muzeum Pienińskie można zapoznać się z historią, zwyczajami i kultura górali pienińskich. W Szczawnicy funkcjonuje kino "Pieniny", w którym mozna oglądnąć aktualnie wyświetlane produkcje filmowe.

Dla rodzin z dziećmi Szczawnica przygotowała mnóstwo propozycji- dla lubiących spacery (promenada, Park Górny, Park Dolny, deptak) i publiczne place zabaw. Okoliczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i konne, poprzez swoją odległość od centrum Szczawnicy i stopień trudności zapewniają, że mogą korzystać z nich rodziny z dziećmi, ludzie starsi i osoby niepełnosprawne.

Atrakcje w Szczawnicy zimą.

Na terenie Szczawnicyw okresie zimowym PKL, przygotowała trasy narciarskie o łącznej długości ok 4000 m. Na stokach Szafranówki działają 3 wyciągi orczykowe dla 4 tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. 

Trasy narciarskie na Palenicy w Szczawnicy:

Palenica - trudna trasa zjazdowa długość 1000 m , różnica poziomów 250 m, sztucznie naśnieżana, ratrakowana, licencja FIS, trasa czarna.
 
Szafranówka I - trasa łatwa , długość 400 m, różnica poziomów 75 m, sztucznie naśnieżana, trasa niebieska.
 
Szafranówka II - średnio trudna, długość 500 m, różnica wzniesień 100 m, sztucznie naśnieżana, trasa czerwona.
 
Palenica II - Trasa Rodzinna - trasa średnio trudna, długość 1800 m , różnica poziomów 270 m, sztucznie naśnieżana, oświetlona, trasa niebieska.

Głównym terenem narciarskim w Szczawnicy, są stoki Palenicy i Szafranówki. Będąc na nartach w Szczawnicy opróczPalenicy, można skorzystać z pobliskich wyciągów w Jaworkach, Krościenku, Niedzicy i Kluszkowcach.

 

Palenica (722 m n. p. m.) –doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu na rodzinnych piknikach.

Szczawnica- Dolna stacja kolei linowej

Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą też skorzystać z wypożyczalni rowerów i odbyć przejażdżkę szlakiem rowerowym prowadzącym do granicy ze Słowacją.
Stacja górna kolei posiada zaplecze gastronomiczne z miejscami widokowymi. Palenica stanowi świetny punkt wypadowy dla wędrówek pieszych i rowerowych. Prowadzą z niej wyznaczone szlaki górskie na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką oraz na Sokolicę i Trzy Korony.
Od wiosny do później jesieni przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę funkcjonuje bardzo popularna zjeżdżalnia wózkowa – grawitacyjna.

 

Zaskalnik – wodospad o wysokości ok. 5 m na Sopotnickim Potoku w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m n.p.m.) i Wysoka (759 m n.p.m.). Znajduje się na wysokości ok. 550 m n.p.m. Od centrum Szczawnicy ok. 2,8 km. 

 

Wąwóz Homole – Główna atrakcja Małych Pienin. Położony jest niedaleko centrum Jaworek. Długość wąwozu wynosi 800 m. Tworzą go pionowe ściany z białego i czerwonego wapienia. Dnem spływa kaskadami potok Kamionka. Na skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin. Od 1963 r. jest rezerwatem przyrody.Jaworki- Wąwóz Biała Woda

 

Rezerwat przyrody Biała Woda - Rezerwat przyrody w okolicyJaworek. Utworzony w 1963 r., jego powierzchnia to niemal 28 ha. Doskonale przygotowana trasa turystyki pieszej oraz rowerowej (wyłączona z ruchu pojazdów), liczne ławeczki, na których można usiąść i odpocząć sprawia, że jest to  idealne miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Tutaj były kręcone sceny do serialu Janosik.

 

Jarmuta - kopulasty wierch na południowy - zachód od Szlachtowej. Pod szczytem znajduje się figura Matki Boskiej, a jeszcze niżej kapliczka. Widoczna jest stąd panorama obejmująca m.in.: Pieniny z Trzema Koronami, Durbaszką, Wysoką i Wąwozem Homole, Beskid Sądecki z Radziejową, Gorce z Pasmem Lubania oraz Tatry i Beskid Wyspowy.

 

Dworzec Gościnny - Odbudowany budynek utrzymany jest w stylu dawnego Kursalonu, wybudowanego w 1864 roku, z drewna modrzewiowego, z mnóstwem ganków

Szczawnica- Dworek gościnny

, galerii i wieżyczek. Było to miejsce, gdzie kwitło życie towarzyskie, odbywały

 się koncerty, bale dobroczynne i spotkania towarzyskie połączone z tańcami. W latach 1959-1962 w budynku mieściło się Muzeum Pienińskie. Pożar, który wybuchł w 1962 roku, strawił doszczętnie obiekt.

 

Sokolica - (747m) jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, wspaniały punkt widokowy. Na jej szczycie rosną reliktowe sosny będące najczęściej fotografowanymi drzewami w Polsce.

 

Trzy Korony - najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany masyw górski w Pieninach Właściwych. Roztacza się z stąd wspaniały, rozległy widok naTatry, Gorce, Beskid Sądecki , Magurę Spiską oraz całość Pienin.

 

Szczawnica- Pieniny, Przełom Dunajca, Trzy Korony

Spływ Przełomem Dunajca –spływ tratwami jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Jest największą atrakcją turystyczną okolicy.

Spływ przełomem Dunajca rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych Kątach (przystań początkowa) lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron ( przystanek na trasie spływu).

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października (codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych).

Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min

2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Szczawnica,-Przełom Dunajca, spływ tratwami

Bryjarka (679m n.p.m.) Szczawnica zawdzięcza jej bardzo wiele w swojej długiej i bogatej historii.

Dzięki siedmiu wodom mineralnym, jakie z tej góry wypływają (stąd "Góra wód"), miasto stało się popularnym uzdrowiskiem, w którym leczy się górne drogi oddechowe.

Na szczycie Bryjarki ( który osiągamy z placu Dietla w ok.40 min. znajduje się metalowy krzyż z 1902 r.- na miejscu innego, drewnianego - zrobiony przez tę samą firmę, co słynny krzyż na Giewoncie.

 

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Muzeum Pienieńskie w Szczawnicy mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej willi Pałac. Jest placówką o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich z pierwszej połowy XX wieku, wyposażenia wnętrz, pasterstwo, rolnictwo, łowiectwo, rybołówstwo, tkactwo.
Uzupełnieniem tej części wystawy jest strój regionalny, sztuka ludowa regionu pienińskiego oraz godła góralskich rodów szczawnickich. Ekspozycja historyczna obejmuje tematy: Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego, Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu, Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy, Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948, Druga wojna światowa na terenie Pienin. Udostępniona jest także Izba Jana Wiktora, miłośnika i piewcy Pienin.

 

Plac Dietla

Szczawnica- Plac DietlaZabudowa placu Dietla jest przykładem XIX-wiecznej polskiej architektury uzdrowiskowej. U wejścia na plac Dietla znajduje się budynek Stara Kancelaria(wybudowany w latach 1864 – 65). Miejsce pierwszego domu zdrojowego zajęła w 1864 willaPałac. Od 1971 r. mieści się w nim siedziba Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya.

Do Placu Dietla przylega Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego (pow. 10 ha) założony przez Jana Kutscherę, a następnie rozszerzony i urządzony przez J. Szalaya. Sprowadził on wiele rzadkich okazów drzew. Wśród drzew rosnących w parku możemy spotkać: buki, jodły, lipy, klony, modrzewie, dęby, tuje i sosny. W górnej części Parku rozciąga się lasek modrzewiowy zasadzony w latach 1909 - 1911 z nasion sprowadzonych z Tokio ( modrzew japoński dochodzący do 30 m wysokości). Na skraju Parku znajduje się kaplica zdrojowa pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Nieba (zaprojektowana przez J. Szalaya, wybudowana w latach 1844-1847 w stylu neogotyckim). W ołtarzu umieszczony jest obraz olejny pędzla J. Szalaya Madonna z Dzieciątkiem.

Zachodni narożnik Placu Dietla stanowi dom Pod Bogarodzicąwybudowany w 1853 r. przez Szalaya. Północną część placu zajmują wille Holenderka (1855 r.) i Dom nad Zdrojami.

 

Uzdrowisko Szczawnica- Królowa Polskich Wód

Główne atrakcje Szczawnicy to zapierające dech w piersiach krajobrazy i 200 letnia tradycja lecznicza oparta na bogactwie naturalnych źródeł wód mineralnych – bogatych w sole mineralne i mikroelementy.

Uzdrowisko Szczawnica zaprasza do:
- Pijalni Wód Mineralnych
- Sanatoriów Inhalatorium i Papiernik
- Przychodni Uzdrowiskowej

Szczawnica Uzdrowisko- fontanny

Tutaj leczy się:
• choroby układu oddechowego, przewlekłe zapalenia nosa i gardła, choroby aparatu głosowego, alergiczne schorzenia dróg oddechowych, astmę oskrzelową.

• choroby układu ruchu, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne i reumatoidalne zapalenia stawów. Szczawnica noclegi

Promenada spacerowa wzdłuż Grajcarka początek przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę, następnie łączy się ze ścieżką pieszo-rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca. Długość promenady wynosi około 1800 m.

Neogotycki kościół św. Wojciecha (1882-1892).

Neogotycka kaplica ufundowana przez Józefa Szalaya (1846-1847). 

 Dane kontaktowe

Pokoje studio Szczawnica
34-460 Szczawnica
ul. Św.Krzyża 11
małopolskie

Tel.: 18 262-25-72 606 536 476